Rozgrywki ligowe w kraju ostatnimi czasy zeszły na drugi plan. Teraz całe środowisko żyje zbliżającymi się eliminacjami do Mistrzostw Europy w futsalu które zostaną rozegrane na Słowenii w przyszłym roku.

W elbląskim turnieju który zostanie rozegrany w dniach 8-11 kwietnia na parkiecie będziemy mogli zobaczyć trzech naszych zawodników.

Mowa oczywiście o Marcinie Mikołajewiczu, który oprócz etatowych powołań do reprezentacji pełni również funkcję kapitana drużyny narodowej. Oprócz Mikiego w biało-czerwonych barwach zobaczymy również Krzysztofa Elsnera. Dla „Pydy” jest to dopiero początek przygody z reprezentacją, oprócz zeszłotygodniowego debiutu w meczu z Białorusią, Krzysiu dotychczas był powołany raz, w 2015 roku na konsultacje kadry które miały miejsce w Jelczu-Laskowicach.

Lecz nie tylko w reprezentacji Polski będziemy mieli swojego przedstawiciela! Mowa oczywiście o naszym golkiperze Nicolae Neagu który w Elblągu będzie bronił Mołdawskiej bramki. Dla Koli ostatnie występy w reprezentacji to powrót po kilkuletniej przerwie. Warto wspomnieć, że w międzyczasie Neagu pełnił rolę trenera bramkarzy w reprezentacji… Polski.

17545194 1649031158455561 1151902472097481285 o

Do zbliżającego turnieju, Mołdawianie dostali się jako ostatni, wygrywając pre eliminacje które rozgrywali w Wielkiej Brytanii pod koniec stycznia, w grupie Neagu wraz z kolegami pokonali reprezentacje Walii, Grecji oraz San Marino. Oprócz Mołdawii i Polski na parkiecie w Elblągu zobaczymy również reprezentacje Hiszpanii oraz Serbii.

Hiszpanów chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, podobnie jak w piłce trawistej tak i w odmianie halowej „La Furia Roja” należy do ścisłej czołówki. W światowym rankingu, zawodnicy z półwyspu Iberyjskiego zajmują drugie miejsce tuż za Brazylią. Jeśli to Was nie przekonuje, to co powiecie na to, że 5 z ostatnich sześciu finałów ME padło łupem Hiszpanów? Dodając do tego jeszcze dwa kolejne złota ME oraz dwa tytuły Mistrzów Świata można dopiero przekonać się jaka potęga przyjeżdża na turniej do Polski.

Jose Venancio Lopez który jest selekcjonerem mistrzów Europy od 2007 roku na turniej w Polsce powołał zawodników którzy tworzą mieszankę młodości z doświadczeniem, w Elblągu zobaczymy chociażby takich zawodników jak Pola (na co dzień Inter Movistar), Raul Campos (El Pozo Murcia) czy też Lin (MFK KPRF Moskwa). Co ciekawe na eliminacje Lopez nie powołał największej gwiazdy Hiszpanów czyli Miguelina, uznania w oczach selekcjonera nie znalazł również inny dotychczas etatowy reprezentant czyli Rivillos.

16835942 1600297433328934 5031441418722678781 o

Zachwycając się Hiszpanami nie wolno zapominać o reprezentacji Serbii. „Orlovi” w światowym rankingu sklasyfikowani są na 20 pozycji, a do Polski przyjadą jako czwarty zespół ostatnich mistrzostw Europy, które przypomnijmy rozgrywane były właśnie w Serbii. To właśnie w Serbach upatruje się głównych rywali dla Biało-Czerwonych w walce o miejsce dające baraż. Trener Serbów, Goran Ivancic do dyspozycji będzie miał takich zawodników jak Mladen Kocic, Milos Simic czy też Marko Peric.

Kwestia pierwszego miejsca w elbląskim turnieju wydaje się rozstrzygnięta jeszcze przed samym startem turnieju, „La Furia Roja” wydaje się murowanym kandydatem do wygrania zmagań. Lecz kto zajmie drugie miejsce które premiowane jest grą w barażach jest sprawą otwartą, wydawać się może, że główna batalia rozegra się pomiędzy Polską, a Serbią. Jednakże nie wolno lekceważyć Mołdawii która z Neagu w bramce i Sergiu Tacotem w ataku będzie mogła napsuć krwi nie jednej drużynie.

17795798 1655157377842939 8333195875849864315 n

Polacy z pewnością będą chcieli osiągnąć lepszy wynik niż podczas ostatnich eliminacji do ME, przypomnijmy w 2015 roku w Krośnie w rywalizacji z Włochami, Białorusią i Finlandią, Biało-Czerwoni byli w stanie wywalczyć zaledwie punkt. Jednak tym razem wydaje się, że duet Bianga-Korczyński na tyle poukładał zespół, że powtórka z Krosna nie powinna się przytrafić. W zeszłotygodniowym sparingu, Polacy pewnie poradzili sobie z Białorusinami wygrywając aż 6:0, mamy nadzieje, że forma strzelecka będzie podtrzymana również w Elblągu!

Turniej eliminacyjny do Mistrzostw Europy zostanie rozegrany w dniach 8-11 kwietnia, pierwszego dnia Polska zmierzy się z Serbią, drugiego podejmiemy reprezentacje Mołdawii natomiast we wtorek Biało-Czerwoni rozegrają mecz z Hiszpanami. Wszystkie mecze podczas tego turnieju będzie można oglądać za pośrednictwem Polsatu Sport oraz Polsatu Sport Extra.

Składy na zbliżający się turniej:

POLSKA

Bramkarze: Michał Widuch (Piast Gliwice), Michał Kałuża (Rekord Bielsko-Biała)

Zawodnicy z pola: Marcin Mikołajewicz, Krzysztof Elsner (obaj FC Toruń), Tomasz Kriezel, Wojciech Pawicki (obaj AZS UG Gdańsk), Maciej Mizgajski (Piast Gliwice), Tomasz Lutecki, Mikołaj Zastawnik, Robert Gładczak (wszyscy Clearex Chorzów), Michał Kubik, Dominik Solecki (obaj Pogoń 04 Szczecin), Rafał Franz, Łukasz Biel (obaj Rekord Bielsko-Biała)

Trener: Andrzej Bianga

HISZPANIA

Bramkarze: Juanjo (FC Barcelona), Carlos Barron (Palma Futsal)

Zawodnicy z pola: Jose Ruiz (Aqua e Sapone), Marc Tolra, Adolfo, Joselito (wszyscy FC Barcelona), Carlos Ortiz, Pola (obaj Inter Movistar), Bebe, Raul Campos, Alex ( wszyscy El Pozo Murcia), Dani Saldise, Rafa Usin (obaj Magna Gurpea Xota), Adri, Lin (obaj MFK KPRF Moskwa)

Trener: Jose Venancio Lopez

SERBIA

Bramkarze: Nemanja Momcilovic (KMF Ekonomac),  Miodrag Aksentijevic (KMF Tjumen)

Zawodnicy z pola: Mladen Kocic (KMF Tjumen), Milos Simic (KMF Informatika), Vladimir Milosavac (KMF Euromotus), Denic Ramic (KMF Ekonomac), Miols Stojkovic (KMF Ekonomac), Slobodan Rajcevic (KMF Nacional), Marko Peric (Kaos Futsal), Stefan Rakic (KMF Informatika), Andrija Stankovic (KMF FON), Dragan Tomic (KMF Bank of Beirut), Marko Prsic (KMF Ekonomac), Jovan Lazarevic (KMF Euromotus)

Trener: Goran Ivancic

MOŁDAWIA

Bramkarze: Nicolae Neagu, Oleg Chitoroachi

Zawodnicy z pola: Alexander Timbalist, Lilian Gutu, Sergiu Nicolaiciuc, Andrei Negra, Leonid Podlesnov, Stefan Cozariuc, Cristian Obada, Sergiu Tacot, Nicolae Ignat, Sergiu Munteanu

Trener: Vladimir Vusatii