Prezes FC Toruń Patryk Stasiuk w rozmowie z Filipem Janowskim z portalu Futsal-Polska.pl. Prezentujemy fragment rozmowy. Odnośnik do całego wywiadu poniżej.

W ostatnich dniach kibice ekstraklasy znów – jak w zasadzie co roku – odmieniają przez wszystkie przypadki hasło „play-off”. Wszystko za sprawą walnego zgromadzenia prezesów klubów, grających w ekstraklasie, na którym odrzucony został ten system rozgrywek. Dlaczego kluby się na niego nie zdecydowały? O to zapytaliśmy Patryka Stasiuka, prezesa FC Toruń i wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej FE, który był wśród sześciu działaczy głosujących na „nie”.

Futsal-Polska: Panie prezesie, co się stało, że play-offów nie ma?

Patryk Stasiuk: To, że zagłosowałem przeciwko play-off to nie znaczy, że ten system mi się nie podoba. Futsal Ekstraklasa aktualnie realizuje pewną założoną kilka lat temu strategię rozwijania naszej dyscypliny. W środowisku jest bardzo dużo głosów, że play-offy wszystko naprawią. Otóż półtora roku temu doszliśmy do pewnego konsensusu, że na tę chwilę spółka będzie podążała w kierunku poszerzania grona kibiców i większej promocji poprzez zwiększenie liczby drużyn. Wtedy zapadła decyzją o poszerzeniu ekstraklasy do 14 zespołów. Wszystko to powoduje, że decyzja o zagłosowaniu przeciwko play-off jest efektem wcześniej założonej strategi. Ona, jak widać działa, bo w obecnym momencie ekstraklasa rozwija się dynamicznie. Jeśli coś idzie w dobrym kierunku to zmieniać tego nie należy.

Poza tym istnieją obawy, że przy 14-zespołowej lidze nie bylibyśmy w stanie wygenerować kolejnych terminów na rozegranie ligi. Projekt play-off, przedstawiony na walnym zgromadzeniu, mówił, że sezon mamy zacząć na samym początku września, z finiszem na koniec maja, przy czym trzeba zaznaczyć, że w projekcie były uwzględnione absolutnie wszystkie weekendy, łącznie ze świętami. Oczywiście ujęty był terminarz reprezentacji. Z doświadczenia wiem jednak, że zdarzają się sytuacje, kiedy kadra potrzebuje więcej tego czasu i to już uniemożliwiałoby nam płynne rozegranie sezonu. A kiedy mamy grać puchary europejskie? Kiedy mamy zrobić obóz przygotowawczy? Kiedy mamy odpocząć? Pamiętajmy też, że wciąż większość zawodników łączy grę w futsal z aktywnością zawodową i nie ma komfortu w kwestii terminów. Przyjrzyjmy się najpierw, jak zadziała liga z 14 zespołami, sprawdźmy co jest do poprawy i dopiero wtedy podejmujmy działania.

Odnoszę wrażenie że niektórzy nie zdają sobie sprawy z konsekwencji pewnych decyzji. Bywa też tak, że słoń wejdzie do składu porcelany. Niestety, jak nie nauczył się wcześniej w takim składzie poruszać, to ponosi określone konsekwencje i wywołuje duży hałas. Takich sytuacji trzeba unikać, a zmiany wprowadzać odpowiedzialnie.

Cała rozmowa dostępna TUTAJ

 

F.C. Toruń