< powrót

Ile trwa mecz w futsalu - zasady gry podczas meczu piłki halowej

1 rok temu | 11.04.2023, 13:29 Ile trwa mecz w futsalu - zasady gry podczas meczu piłki halowej

Futsal - halowa odmiana piłki nożnej ma inne zasady niż klasyczna piłka nożna. Czym się one od siebie różnią? Ile trwa mecz w futsalu? Poznaj odpowiedzi!

Ile trwa mecz futsalu i od czego zależy czas gry?

Kiedy na zewnątrz robi się zimno, fani gry w piłkę nożną trafiają na hale sportowe. Tam uprawiają futsal, czyli odmianę tego sportu rozgrywaną na hali. Cel graczy jest taki sam jak na boiskach otwartych, ale jednak zasady znacznie się różnią. Przepisy gry są inne, obowiązują odmienne limity zawodników i zmian. Co warto wiedzieć o halowej piłce nożnej? Ile trwa mecz? Jakie są zasady gry w futsal?

Halowa piłka nożna - ile trwa mecz?

Zasady futsalu znacznie się różnią w stosunku do rozgrywki na zewnątrz. Czas trwania standardowego meczu piłki nożnej wynosi 90 minut, a do tego dochodzą ewentualne minuty doliczone ze względu na przerwy wynikające np. z fauli. Każda połowa zajmuje 45 minut. W przypadku futsalu obowiązują inne zasady. Czas trwania gry to dwie połowy po 20 minut. Czy w tym przypadku nie ma miejsca na doliczanie dodatkowych?

2 razy po 20 minut to efektywny czas gry. W przypadku piłki nożnej halowej czas ten może być zatrzymywany, więc docelowo wtedy mecz trwa dłużej. Między połowami obowiązuje przerwa, która trwa 15 minut. Kolejną ważną różnicą w stosunku do klasycznych zasad piłki nożnej jest możliwość skorzystania przez trenerów z jednej przerwy na żądanie w trakcie meczu - trwa 60 sekund. To czas, w którym mogą dać odpocząć zawodnikom i przekazać im wskazówki.

W futsalu sędzia może przedłużyć mecz ze względu na przerwy w rozgrywce. Arbiter czasowy zatrzymuje czas gry za każdym razem, kiedy np. piłka znajdzie się poza placem gry, uderzy w sufit albo dojdzie do faulu. Zatem zawsze będą to dwie połowy po 20 minut efektywnego czasu gry, ale sam mecz może zająć znacznie więcej.

Boisko do futsalu - wymiary

Pole gry, na którym odbywają się mecze futsalu, jest znacznie mniejsze od boiska, na którym rozgrywane są mecze piłki nożnej na zewnątrz. Co istotne, nie musi mieć dokładnie danej długości i szerokości, jak to wygląda w futbolu zawodowym. Oczywiście jest podzielone na połowy, natomiast co do samych wymiarów, obowiązują następujące zasady:

  • długość linii bocznej może mieć od 25 do 42 m;
  • długość linii końcowej powinna wynosić od 18 do 25 m;
  • linia boczna musi być dłuższa od linii bramkowej;
  • podczas zawodów międzynarodowych długość boiska powinna wynosić od 38 do 42 m, a szerokość od 18 do 22 m;
  • na boisku znajduje się linia pola karnego, w odległości 6 m od bramki;
  • jest również drugi punkt karny na odległości 10 m od bramki.

Boisko do halówki jest zatem znacznie mniejsze. Jeśli będziesz uprawiać ten sport w halach w Polsce, to możesz trafić na takie o przeróżnych wymiarach. W starych szkołach zdarza się, że są bardzo długie i mają niewielką szerokość. W Polsce obecnie budowane są przeważnie hale, w których boiska mają wymiary co najmniej 40 na 20 m.

Futsal – zasady gry w piłkę nożną na hali

Rzut karny, rzut wolny, bramkarz, zawodnik rezerwowy - to terminy, które znasz z tradycyjnej piłki nożnej i mają też zastosowanie w futsalu. Rzeczywiście wiele określeń jest takich samych, ale nie zawsze mają takie samo znaczenie. Jeśli zaczynasz przygodę z halówką, wcześniej zorientuj się, jakie obowiązują w niej zasady gry. Piłka nożna pięcioosobowa może Cię zaskoczyć w wielu przypadkach. Oto kluczowe reguły:

  • na boisku gra pięciu zawodników, z których jeden to bramkarz;
  • na ławce rezerwowych może się znajdować 9 graczy, a liczba zmian jest dowolna, nie obowiązują ograniczenia;
  • każdy zarejestrowany faul powyżej 5. przewinienia kończy się przedłużonym rzutem karnym; wykonuje się go, uderzając piłkę bezpośrednio na bramkę z odległości 10 metrów od niej; między piłką a bramką może się znajdować wyłącznie bramkarz - nie może stać tam mur składający się z zawodników;
  • jeśli do przewinienia dochodzi poza polem karnym, to sędzia dyktuje rzut wolny (chyba że to 6. lub kolejny faul); bezpośrednio z rzutu wolnego można strzelić gola;
  • sędzia może napominać lub wykluczać zawodników;
  • wykluczenie z gry wygląda inaczej niż w przypadku klasycznej piłki nożnej; po 2 minutach od opuszczenia boiska przez ukaranego zawodnika na jego miejsce może wejść inny; jeśli jeden zespół gra we 3, a drużyna przeciwna w 4 lub 5, to po utracie bramki mogą przywrócić jednego gracza na boisko; gra przeciwko 4 jest łatwiejsza, a takie zasady wyrównują szanse;
  • gol pada, kiedy piłka przekroczy linię bramkową całym obwodem;
  • zawodnik ma 4 sekundy na wznowienie gry przy np. aucie czy rzucie wolnym; nie ma tutaj takiego wydłużania poszczególnych zagrań, jak w klasycznej piłce nożnej;
  • mur ustawiony przez zawodników powinien być oddalony o 5 metrów od miejsca, z którego będzie wykonywany rzut wolny;
  • na zawodach mistrzowskich w grze uczestniczy jednocześnie kilku sędziów - główny, drugi, trzeci i czasowy; dwaj pierwsi odpowiadają za upominanie i wykluczanie zawodników.

To lista kluczowych zasad, które warto znać. Niektóre nie mają nic wspólnego z tradycyjną piłką nożną. Szczególnie interesująca jest kwestia napomnianych i wykluczonych z gry, odległości 5 m od piłki i przedłużonego rzutu karnego. Czy ta dyscyplina w Polsce cieszy się dużym zainteresowaniem?

Futsal w Polsce

W porównaniu do klasycznej piłki nożnej zainteresowanie futsalem jest niewielkie. Mecze na halach rozgrywają amatorzy, którzy zimą szukają atrakcyjnej formy aktywności, ale mamy również ligę. Pierwsze mistrzostwa Polski w tzw. minipiłce na hali miały miejsce w 1984 roku. Ligę powołano dopiero 10 lat później, a obecnie to Futsal Ekstraklasa, w której gra 15 zespołów. Jeśli chodzi o drużyny, które osiągały w historii najlepsze wyniki, to należą do nich zespoły Rekord Bielsko-Biała, Clearex Chorzów, P.A. Nova Gliwice, przy czym to dwie pierwsze uzyskały zdecydowanie najwięcej punktów w historii. Pod koniec marca 2023 roku każda z nich miała w tabeli wszechczasów ponad 1000 punktów.

Drużyna Rekord Bielsko-Biała jest najbardziej utytułowana. Ma już 12 medali, przy czym 6 razy okazywała się najlepszą drużyną w lidze. Niewiele gorsze wyniki osiągał wspomniany Clearex Chorzów, który zdobył mistrzostwo ligi 5 razy, tyle samo, ile P.A. Nova Gliwice. Inne drużyny, które sięgały po tytuł to Wisła Krakbet Kraków, Baustal Kraków, Cuprum Polkowice, Akademia FC Pniewy, Gatta Zduńska Wola, Hurtap Łęczyca i Piast Gliwice.

Polska ma również reprezentację w futsalu, ale nie osiąga znakomitych wyników. Dotychczas udało się zdobyć:

  • 8. miejsce na Mistrzostwach Świata w Hongkongu;
  • 8. miejsce na Mistrzostwach Europy w Rosji w 2001 roku;
  • 11. miejsce na Mistrzostwach Europy w Słowenii w 2018 roku;
  • 15. miejsce na Mistrzostwach Europy w Holandii w 2022 roku.

W eliminacjach do Mistrzostw Świata na Litwie, które odbędą się w 2024 roku, Polska mierzyła się z Grecją i Azerbejdżanem. Mecze zakończyły się pomyślnie dla naszych graczy, którzy zdobyli 9 punktów - odnieśli 3 zwycięstwa i ponieśli 1 porażkę. Polacy awansowali z pierwszego miejsca.

Piłka nożna halowa na świecie - historia

Futsal ma na świecie znacznie dłuższą historię niż w Polsce. Wszystko zaczęło się w Urugwaju, a dokładnie w Montevideo, gdzie zaprezentowano odmianę piłki nożnej z dwiema drużynami po pięciu zawodników. w roli głównej. Początkowe założenie było takie, że ma to być dyscyplina dla dzieci i młodzieży, wymagająca mniejszego boiska niż standardowe. Twórcą pomysłu na tę dyscyplinę prawdopodobnie był Juan Carlos Ceriani. Nie zakładał, że to będzie wyłącznie sport halowy. Brał pod uwagę, że mecze mogą się odbywać zarówno pod dachem, jak i na zewnątrz.

W podobnym czasie pojawiła się w Sao Paulo w Brazylii dyscyplina, która przypominała sport wymyślony przez Cerianiego. Wykorzystywano do niej boiska do koszykówki. Sport szybko zaczął zdobywać popularność. W 1958 roku Brazylijska Konfederacja Sportu spisała reguły gry. Siedem lat później doszło do pierwszych międzynarodowych rozgrywek, a był to Puchar Ameryki Południowej. Zwycięzcą okazał się Paragwaj. Wszystkie kolejne, których było 7, wygrała Brazylia. Rozgrywano je do 1979 roku. Oto inne ważne daty w futsalu:

  • 1971 - powołano Międzynarodową Federację Futsalu - Federación Internacional de Fútbol de Salón (FIFUSA);
  • 1981 - FIFUSA organizuje pierwsze mistrzostwa świata w Sao Paulo;
  • 1988 - FIFA spisuje zasady piłki nożnej halowej i włącza ją do swoich kompetencji;
  • 1989 - rozegrano pierwsze mistrzostwa świata pod patronatem FIFA, odbyły się w Holandii, a wygrała je Brazylia;
  • 1992 - w Hongkongu odbywają się mistrzostwa świata w piłce pięcioosobowej;
  • 1996 - rozegrano mistrzostwa w Gwatemali; od tego terminu obowiązuje nazwa Mistrzostwa Świata w Futsalu FIFA;
  • 2002 - powstaje niezależny od FIFA Światowy Związek Futsalu - Asociación Mundial de Fútbol de Salón (AMF).

Dyscyplina raczej nigdy nie będzie cieszyć się zainteresowaniem zbliżonym do standardowej piłki nożnej, ale ma wielu zwolenników.

Zapraszamy do regularnego czytania naszego bloga. Znajdziesz tu przydatne informacje, aktualności i poradniki. Dowiedz się wiecej o dyscyplinie sportu, jaką jest futsal. Sprawdź, jak wybrać odpowiednie piłki do gry czy buty halówki, poznaj podstawowe zasady gry i wiele innych ciekawych wskazówek i podpowiedzi!

 
4360608