Klubowe Legendy

Najbardziej znani piłkarze.

MARCIN MIKOŁAJEWICZ - to legenda nie tylko toruńskiego futsalu. "Miki" przez wiele sezonów był kapitanem FC Toruń, który miał ogromny wkład w największe sukcesy klubu. Swoją karierę w najwyższej klasie rozgrywkowej skończył w sezonie 2021/2022 zdobyciem hattricka w meczu wyjazdowym co dało mu łącznie aż 250 goli w Futsal Ekstraklasie! (ósme miejsce w klasyfikacji wszechczasów). Marcin Mikołajewicz rozegrał dla FC Toruń ponad 170 spotkań i strzelił w nich ponad 170 goli. Debiutował w 2004 roku w meczu z Rekordem Bielsko - Biała. W ciągu 16 sezonów dwukrotnie sięgał po koronę Króla Strzelców (2016/2017 i 2017/2018) oraz - także dwukrotnie - po tytuł MVP Futsal Ekstraklasy (2012/2013 i 2016/2017) Zawodnik pochodzący z Torunia przez wiele lat był również kapitanem reprezentacji Polski w Futsalu, w której rozegrał ponad 100 spotkań i awansował na Mistrzostwa Europy w Słowenii (2018r.) Marcin Mikołajewicz był także w sztabie reprezentacji Polski w trakcie kolejnego Futsal Euro rozegranego w styczniu 2022r pełniąc funkcję analityka.

TOMASZ KRIEZEL - to jeden z najlepszych polskich futsalistów, który do dzisiaj jest pewnym punktem reprezentacji Polski. O jego nietuzinkowych umiejętnościach, sercu do gry i zaangażowaniu przekonali się także kibice FC Toruń. Trener Błażej Korczyński nie wyobraża sobie kadry "biało - czerwonych" bez popularnego "Tomo". O jego walorach, świetnej grze zarówno w działaniach ofensywnych jak i defensywnych przekonali się także sympatycy Football Club  Toruń. Chyba śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że gdyby nie Tomasz Kriezel to ekipie "pomarańczowo - czarnych" trudno byłoby osiągnąć największy sukces w historii klubu jakim było Wicemistrzostwo Polski w sezonie 2018/2019. W Grodzie Mikołaja Kopernika Tomasz Kriezel spędził niemal trzy sezony. To bez wątpienia jeden z najlepszych zawodników, który reprezentował zespół "pomarańczowo - czarnych"

SYLWESTER KIEPER - to kolejny zawodnik pochodzący z Torunia, który na stałe zapisał się w historii Football Club Toruń. Kieper to strzelec historycznej, bo pierwszej bramki dla FC Toruń w rozgrywkach ligowych (I liga sezon 2013/2014) Później dla "pomarańczowo - czarnych" zdobył jeszcze gola numer 100, a jego karierę przerwała kontuzja i niezykle skomplikowana operacja kolana, po której piłkarz musiał przedwcześnie zakończyć swoją karierę.

MYKOLA MOROZOV - "Kola" urodził się 31 grudnia 1984 roku w Zaporożu na Ukrainie. W 2018 roku po wielu latach spędzonych w kraju nad Wisłą przyjął także obywatelstwo polskie. Do Torunia trafił w 2009 roku. Najpierw reprezentował barwy futsalowego Marwitu Toruń, a kiedy klub zniknął z futsalowej mapy Polski dołączył do FC Toruń. Z drużyną "pomarańczowo - czarnych" awansował do Futsal Ekstraklasy, w której później cieszył się z wywalczenia dwóch brązowych medali Mistrzostw Polski (2016/2017 i 2017/2018) Jak ważną postacią w historii Football Club Toruń był Mykola Morozov świadczy fakt, że był kapitanem drużyny, a przez pewien czas także jej trenerem. Do dzisiaj za każdym razem kiedy jest w Toruniu ciepło witany przez sympatyków FC Toruń, którzy pamiętają jego boiskową nieustępliwość i walkę w każdym meczu o każdy centymetr parkietu.

PATRYK SZCZEPANIAK - Popularny "Słej" to kolejny z zawodników pochodzący z Torunia, który doskonale pamięta początki Klubu. Patryk był pierwszym kapitanem "pomarańczowo  - czarnych". Stanowił trzon zespołu, który awansował do Futsal Ekstraklasy. Swój ostatni ligowy mecz rozegrał 23 kwietnia 2016 roku. Później reprezentował barwy Constractu Lubawa i TAF-u Toruń, ale po 4 latach powrócił do Football Club Toruń. W drużynie z Grodu Mikołaja Kopernika rozegrał już ponad 100 spotkań. Patryk to niezwykle doświadczony zawodnik, który w Futsal Ekstraklasie występował jeszcze w zespole Marwitu. To piłkarz grający niezwykle inteligentnie i myślący na boisku. Po powrocie do macierzy bardzo szybko wkomponował się w zespół i został jednym z zawodników, od których trener rozpoczyna budowanie wyjściowego składu na dany mecz.

MICHAŁ WOJCIECHOWSKI - Kiedyś Poznaniak, dzisiaj już 100 procentowy "Piernik". W FC Toruń niemal od samego początku. Ma za sobą aż 8 sezonów w "pomarańczowo - czarnym" trykocie. Pochodzący z Wielkopolski zawodnik tytuły Mistrza Polski zdobywał jeszcze z Akademią FC Pniewy jako młody futsalista. Do Torunia trafił najpierw do ówczesnego Marwitu, a w sezonie 2014/2015 wspólnie z FC Toruń świętował awans do Futsal Ekstraklasy. Cichy bohater „pomarańczowo – czarnych”! Nie zawsze widoczny na boisku, co nie oznacza, że bezużyteczny! To właśnie „El Profesor” dyktuje na placu, to co zespół ma grać i od niego wiele akcji się zaczyna. „El Capitano, hiszpański pisarz eseista, najlepsze zakosy w lidze i ostoja defensywy. Lepiej mu nie podpadać, bo nie odpuści!” - tak "Misia" opisują koledzy z drużyny. To prawda! Michał jest cichy i spokojny, ale do czasu. Ci, którym udało się Go zdenerwować szybko tego żałowali! Michał Wojciechowski zdobył dla FC Toruń gola numer 400 w Futsal Ekstraklasie, a łącznie w najwyższej klasie rozgrywkowej zdobył ponad 80 goli, z czego ponad 50 dla Football Club Toruń. 

NICOLAE NEAGU -  Mołdawski golkiper, który do Torunia trafił z Pogoni 04 Szczecin. Trudno sobie wyobrazić największe sukcecy FC Toruń bez "Koli" w bramce "pomarańczowo - czarnych". Nicolae był nie tylko królem swojego pola karnego. Kibice do dzisiaj pamiętają jego dokładne podania przez całe boisko na nogę Marcina Mikołajewicza, po których "Miki" zdobywał efektowne gole. Grając w FC Toruń Nicolae Neague był także reprezentantem swojego kraju, a wiedza i doświadczenie, którą dzielił się z młodszymi zawodnikami owocuje do dzisiaj. Nicolae Neagu z Akademią FC Pniewy trzykrotnie sięgał po tytuł Mistrza Polski. W sezonie 2013/2014 został wybrany najlepszym bramkarzem i obcokrajowcem Futsal Ekstraklasy. Był także trenerem  bramkarzy reprezentacji Polski. Do Torunia trafił z Pogoni 04 Szczecin. Z Football Club Toruń awansował do Futsal Ekstraklasy, a później zdobywał medale Mistrzostw Polski; dwa brązowe i jeden srebrny.

Klubowe legendy

MAREK WIŚNIEWSKI -  to ikona toruńskiego futsalu. Z dyscypliną, którą pokochał z wielką wzajemnością był związany przez ponad 20 lat swojego życia. Niestety Marek odszedł od nas niespodziewanie w październiku 2018 roku. Zmagał się z ciężką chorobą i do samego końca walczył o powrót do zdrowia. Tego "meczu" nie udało się jednak wygrać. Marek Wiśniewski był jednym z założycieli i wicepresesów Marwitu Toruń, z którym dwukrotnie awansował do Futsal Ekstraklasy. Później to właśnie Marek Wiśniewski wziął na swoje barki ciężar budowy nowego Klubu. W powstanie Football Club Toruń zaangażowany był bardzo mocno. To między innymi dzięki Jego uporowi, konsekwencji i  ciężkiej pracy do życia został powołany Football Club Toruń. Marek był doskonale znany w środowisku sportowym. Najpierw jako działacz koszykarski, a później futsalowy. Osoba popularnego "Wiśni" do dzisiaj jest wspominana. W sezonie 2021/2022 na meczowych koszulkach znajdowały się Jego inicjały i numer 6, z którym występował na boisku. Jego imię i nazwisko skandują toruńscy Kibice, a piłkarze i działacze w rocznicę jego śmierci co roku odwiedzają Jego grób na jedym z toruńskich cmentarzy. Nieodżałowana postać pełna charyzmy i tytan ciężkiej pracy. Na zawsze razem z nami!

MARCIN MIKOŁAJEWICZ - Na parkietach Futsal Ekstraklasy spędził 16 sezonów. Wspólnie z Football Club Toruń awansował do Ekstraklasy po drodze zostając Królem Strzelców I ligi, a następnie dwukrotnie zdobywając koronę "Króla Strzelców"! Łącznie w Futsal Ekstraklasie zdobył 250 goli, co daje mu 8 pozycję w klasyfikacji wszechczasów. W sezonie 2021/2022 przy wypełnionych trybunach rozegrał swój ostatni mecz w FC Toruń. To rasowy sportowiec, który zawsze walczył do końca. Niejednokrotnie wygrywał nie tylko z rywalami na  parkiecie, ale i z własnym bólem grając na środkach przeciwbólowych i zmagając się z kontuzjami. Przykład mentalny i  podejścia do swoich obowiązków dla wielu młodszych zawodników. Wzór do naśladowania, maszyna do zdobywania goli, piłkarz będący wizytówką FC Toruń. Jednym słowem: LEGENDA.